Bizimle iletişime geçin

Köşe Yazısı

ÖĞRETMENİM

İSMET YILDIZ
Korkuteli İlçe Milli Eğitim Müdürü

22.12.2018 / 4544 Görüntüleme

Toplumun geleceğinin harcını yoğuran, gençlerine şekil veren, her çeşit meslek erbabımın yetişmesine öncülük yapan, eriyen ve etrafını aydınlatan bir mum gibi, bütün bunları yaparken de hep kendinden bir şeyler veren öğretmenlerimizi hatırlayacağımız bir gün.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmayacaktır, yıldırmamalıdır.

Nitekim Gazi Mustafa Kemal Atatürk Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır, diyerek Öğretmenlerin millet hayatındaki yerini ve önemini açıkça belirtilmiştir.

Yine Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerimde:

"Hiç bilenlerle, bilmeyenler bir olur mu" Ayeti ile İlmin ve Okumanın önemi belirtilmiştir.

Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Başağın yetişmesine engel, zararlı otlar değil; çiftçinin ihmalidir. Bunun için muhatabı insan olan öğretmenlerin yapacağı bir hatanın telafisi yoktur.

Baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bunun için öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri, gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir. Bunun için ezbere dayanan eğitim ve öğretim değil, Ülkemiz insanlarının yaptığı işleri düşünen, yeni icatlar yapan, çok okuyan, araştıran, kendi öz değerlerine bağlı, Milli ve Manevi değerlerini benimsemiş, insanlığa hizmet, Hakka hizmettir prensibini kendisine düstur edinmiş topluluklar yetiştirmeliyiz. Öğretmen, hayatının her aşmasını planlamalıdır. Planı olmayanlar, başkalarının planına uymak zorunda kalırlar. Öğretmen yarını bir gün önceden yaşayan kişi olmalıdır. Öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur.

Eğitim Camiası olarak çok büyük ve geniş bir aileye sahibiz. Görev ve sorumluluklarınızın zor olduğunu biliyorum. Zorlukları aşmanız anlamında Korkuteli’mizde eğitim düzeyinin belli seviyelere gelmesinde Antalya ilçeleri içerisinde ön sıralarda yer almasında sizlerin büyük katkısı olduğunu biliyorum. Bunun için tüm öğretmen arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Sözlerime son verirken meslektaşlarımıza mahsus olan bu mutlu günde başta ilk Öğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve hayata veda eden öğretmenleri rahmet saygı ve şükranla anıyor emekli olan Ağabeylerimize sağlıklı uzun ömürler, Halen Milli Eğitimimizin her kademesinde görev yapan öğretmen arkadaşlarımıza sağlık, mutluluk ve üstün başarılar diliyorum.