Bizimle iletişime geçin

Köşe Yazısı

Spor Hayat Kurtarır

NECDET TUNA
Tasarım Direktörü

25.09.2019 / 7913 Görüntüleme

Şimdi başlığı görüp beni bir sporcu ve beden eğitimi öğretmeni falan sanmayın. Bende Türk erkeklerinin büyük bir bölümü gibi sporu sadece izleyenlerdenim.

Ama bir sporcu olmayı, sporun herhangi bir branşı ile uğraşmayı çok isterdim. Eminim ki sizlerde çocuklarınız veya kardeşleriniz ya da kendiniz için bunu istemişsinizdir.

Aslında Korkuteli halkının genlerinde sporculuk var. İlçemizden ünlü sporcular çıkıyor. Bunlar neden daha fazla olmasın. Korkuteli halkında bu potansiyel var. Süper Ligde oynayabilecek futbolcu, yâda ülkemize olimpiyat madalyası getirebilecek sporcu çıkabilir.

Ama bunu başarabilmek çocuklarımızın geleceğini kurtarabilmek için hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. İlçemizde spor kulüplerinin açılması gerekiyor. Sadece belediyenin desteği ile bu olmaz. Halkında desteklemesi gerekiyor.

Bundan 6-7 yıl önce Korkuteli’nde voleybol takımı kuruldu. Belki, hiç Korkutelili oynatamadı ama ilçede bir farkındalık oluşturuldu. Gençleri voleybola yönlendirdi. İlk sezonun yazında yine Korkuteli Gençlikspor’un kurduğu voleybol okuluna 30’dan fazla kızımız katıldı. Bazen idmanlarını izlemeye gidiyordum aralarında çok yetenekli çocuklar vardı.

Kesinlikle hem fiziği ile hem yeteneği ile bugün milli takımda oynayabilecek çocuklardı bunlar. Ama ne oldu yeteri kadar destek gelmeyince kulüp kapandı. O çocuklar şimdi ne yapıyordur diye düşünüyorum. Kesin yarısından fazlası evlenmiştir. Hayallerini gömmüşlerdir.

İşte bu yüzden diyorum spor hayat kurtarır diye.

Çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirebilmek için uğraşalım.

Bu yaz döneminde Korkuteli Belediyespor’dan 2 genç arkadaşımız Antalyaspor’a transfer oldu. Kendilerinden çok büyük başarılar bekliyoruz. Onların başarılı olması gerekiyor ki arkadan gelenlerde ilham alsın, örnek alsın.

Aslında 2011 sezonundan sonra Korkuteli Belediyespor çok iyi bir jenerasyon yakalamıştı. Aklıma gelenler Suat, Durmuş Demir, Hasan Nurdoğan, Doğan Can, Soner, Okan o takım işte gelişmeye açık ve büyük başarılar kazanabilecek bir takımdı. Ne oldu hem bu çocukların yanlış kariyer planlaması hem de kulübün bir an evvel BAL Ligine çıkabilmek için dış transferler yapması nedeniyle yok oldu gitti.

Hem kulüp istediği başarıları kazanamadı, hem şimdi bu çocukların büyük bir kısmı değişik mesleklere yöneldi. İyi bir planlamayla bu çocukların da hayatları kurtulabilirdi.

İlçemizde birde güreş eğitim merkezi var. Burada yetişen çocuklar ülkemizi ve ilçemizi en güzel şekilde temsil ediyorlar.

Wushu, taekwondo, Kick Boks branşlarında da yurt dışında büyük başarılar kazanan sporcularımız var. Bu sporculardan biri de neden sizin çocuğunuz, kardeşiniz, yeğeniniz olmasın. Yeter ki bu çocuklara destek olun.

İşin sağlık konusuna gelecek olursak spor yapan bireyler hem fiziksel olarak, hem mental, hem de enerjik olarak spor yapmayanlara göre daha güçlü olurlar.

Güç kuvvet düzgün duruş fit görünüşün dışında da çok faydası vardır.

Özellikle insan beslenmesine dikkat etmeye başlar. Yediği ürünlerin içeriklerine bakmaya başladın mı artık bir noktaya kadar gelmişsin demektir. Buradan geri dönüşü yoktur.

Sağlıklı beslenme, işlenmiş gıda tüketmeme, yeterince dinlenmenin sonucu olarak insan kendini her yönden iyi hisseder. İnsan dediğin zaten kimyadan ibaret. Bütün duygu durumları hissettikleri manevi gibi gözüken her şey beynin salgıladığı kimyadan ibaret.

Beynin mutluluk hormonu salgıladığı zaman dünya yansa mutsuz olmazsın.

Yaptığın sporla, yediğin temiz gıdalarla ve iyi dinlenerek bu güzel kimyasalları bir ömür boyunca vücuduna salgılatabilirsin.

Fit göbeksiz parçalı bir vücut yanında hediyesi olur.

Son olarak yazımı Mustafa Kemal Atatürk’ten alıntı yaparak bitireyim;

“Ben sporcunun zeki, çevik ve AHLAKLISINI severim”