Bizimle iletişime geçin

Köşe Yazısı

Çakmak Gazı

Mustafa Bakacak
Avukat

09.10.2018 / 4566 Görüntüleme

Çakmak Gazı... 

Çocuk ve gençlerimizi bekleyen yeni  tehlike çakmak gazı bağımlılığı. Ani ölüme yol açıyor. Temin edilmesi diğerlerine göre daha kolay. Gençler arasında hızla yayılıyor.Balicilikten sonra şimdide çakmak gazıkoklama yöntemi ile daha hayatlarının baharındaki gençleri ölüme götürüyor. 

 

Merhaba ben Mustafa Bakacak avukatım. Korkuteliliyim rastladığım bir olayı siz değerli Korkuteli Burada Dergisi okuyucuları ile paylaşmak istiyorum. Başlığı okuyan okuyucuların bu ne ya dediklerini duyar gibiyim. 

Evet çakmak gazı. Bir gece Cmk görevlendirilmesi ile Korkuteli Asayiş Büro amirliğine gittim. Polis memuruna sordum. 

 ‘’ Memur bey olay nedir?‘’  

Bir genç çakmak gazı çekmiş, vefat etmiş’’ ismini sordum ancak burada yazamıyorum. 

 Sonra isim birden aklıma geldi. 

 O kişinin bir gece önce marketten 3 kutu çakmak gazı aldığı... 

Tahmin edemiyorsunuz. Bu sebeple  müdahalede edemiyorsunuz. 

Onun  artık hayatta olmadığını duymak. Keşkelere götürüyor insanı bir genç bu kadar kolay hayatına son vermemeli. Bilgilenmeliyiz. Okumalıyız ve engel olmalıyız. 

 ‘Çakmak gazı’ koklama vakaları da artmaya başladı. Ülkemizde  esrar, kokain, bonzaiden sonra da çakmak gazı. 

Çakmak gazı koklama alışkanlığı, diğer alışkanlıklarda olduğu gibi yine arkadaş etkisi ile ortaya çıkıyor. Çocuklar gruplaşarak, bu gazı kullanmak için bir araya geliyorlar. Bağımlılığın ortaya çıkmasında sosyo-kültürel etkenler, anne-baba ilgisizliği, düşük gelir grubundan olanlar ve kendini kanıtlama ihtiyacı gibi nedenler var.  Çakmak gazı kullanımının diğer uçucu madde bağımlılıklarından tek farkı ani ölüme neden olma olasılığının çok daha yüksek olmasıdır. Bu tür maddelerin bağımlılık yaratıcı etkileri yüksek olduğundan dolayı, bir kısım genç tarafından kötüye kullanılıyor. 

Bu maddelerin etkisi; ani ölüm. Diğer bağımlılık yapıcı maddelerden farkı ise; bir doz ile ya da bir süre ile ilişki göstermeksizin bu maddelerin ani ölüme yol açabiliyor olmasına dikkat çekmek gerekir. Bize düşen görev ise ilçemizde, ülkemizde  gençlerimizi sosyal ortamlara, spora, sanata ve kültürel alanlara yöneltip insan hayatını tehlikeye düşüren, bir ailenin yok olmasına sebep veren bu tür kötü alışkanlıkları çocuklarımızdan evlerimizden uzak tutmak.